دسته‌بندی نشده

قرص جدید قند خون

New diabetes pill

قرص جدید قند خون

همانطور که می‌دانید قند خون (HbA1c) در بیماری دیابت  بیش از حد بالا می‌رود. زیرا بدن به طور معمول انسولین تولید یا استفاده نمی کند. قند خون بالا می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی از جمله بیماری قلبی، از دست دادن بینایی و بیماری کلیوی شود. داروهای بسیاری جهت درمان قند خون بالا معرفی می‌شوند.

جدیدترین دارو برای دیابت نوع ۲ مانجارو

این دارو در کنترل سطح قند خون از داروهای دیگر موثرتر است. همچنین این دارو برای درمان بیماری چاقی نیز کارآمد است. این داروی جدید در آزمایشات بالینی به طور چشمگیری A1C و وزن را کاهش می دهد. مونجارو قند خون را به طور مؤثرتری نسبت به سایر درمان‌های دیابت بهبود می‌بخشد.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در مقایسه با افراد بدون دیابت و در سنین پایین‌تر، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی هستند. این دارو اولین داروی تایید شده است که دو هورمون اصلی طبیعی اینکرتین،GIP  و GLP-1 را مورد هدف قرار می‌دهد. اینکرتین‌ها هورمون‌های متابولیکی هستند که باعث کاهش سطح گلوکز خون می شوند.

مونجارو اولین آگونیست گیرنده دوگانه GIP و GLP-1 است که توسط FDA تایید شده است. GIP و GLP-1 دو هورمونی هستند که بدن می‌سازد و معمولاً با وعده های غذایی ترشح می شوند. این دارو برای کمک به تقلید هر دو آگونیست طبیعی (GIP و GLP-1) طراحی شده است تا مولکول بتواند به گیرنده‌های آنها متصل شود. به بیان ساده، آگونیست مانند کلیدی است که در قفل‌ها (گیرنده‌ها) قرار می‌گیرد و آن را می‌چرخاند تا به مدیریت سطح گلوکز کمک کند. این هورمون به طور طبیعی توسط روده‌ها ترشح می‌شود و برای تنظیم قند خون و اشتها معروف است.  این دارو همچنین باعث کاهش وزن می‌شود.

توصیه های قبل از مصرف مانجارو

  • اگر به هر داروی دیگر حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. ترکیبات دارو را بررسی کنید یا از پزشک داروساز بپرسید.
  • اگر تا به حال بیماری لوزالمعده یا کلیوی، مشکلات معده مانند مشکل در هضم غذا یا سابقه رتینوپاتی دیابتی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
  • اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف این دارو باردار شدید، با پزشک خود حتما مشورت کنید.

برای چه کسانی می‌توان مانجارو تجویز کرد؟

تاییدیه FDA درباره مصرف داروی Mounjaro به طور خاص محدود به بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ است. همچنین توصیه می‌شود از این دارو برای کنترل قند خون در کنار برنامه غذایی و ورزش استفاده شود.

تاثیر و مصرف این دارو در بیماران با سابقه التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) مطالعه نشده است. همچنین برای استفاده در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ توصیه نمی‌شود.

1 دیدگاه در “قرص جدید قند خون

  1. سلام، این یک دیدگاه است.
    برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
    تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *